Hoff-Trex® BFVDFT250A
Part No.:
BFVDFT250A
Manufacturer:
Hoff-Trex®
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
BFVDFT250A.pdf
Description:
CONN QC RCPT 16-14AWG F BLUE .25
Shipping
BFVDFT250A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hoff-Trex®
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Type:
Standard
Gender:
Female
Tab Width:
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:
0.032" (0.81mm)
Tab Length:
0.295" (7.49mm)
Length - Overall:
0.807" (20.50mm)