Hirose Electric Co Ltd BF4-RX-14DS-0.5V
Part No.:
BF4-RX-14DS-0.5V
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
BF4-RX-14DS-0.5V.pdf
Description:
CONN 14POS SMD GOLD
Shipping
BF4-RX-14DS-0.5V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
BF4M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Number of Positions:
14
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.058" (1.48mm)