TE Connectivity Passive Product BDSA2K5R6K
Part No.:
BDSA2K5R6K
Datasheet:
BDSA2K5R6K.pdf
Description:
BDS A 2000W 5R6 10%
Shipping
BDSA2K5R6K Specifications
Resistance:
5.6 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2000W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height - Seated (Max):
1.548" (39.31mm)