TE Connectivity Passive Product BDSA2K150RK
Part No.:
BDSA2K150RK
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Box
Datasheet:
BDSA2K150RK.pdf
Description:
BDS A 2000W 150R 10%
Shipping
BDSA2K150RK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
BDS, CGS
Package/Case:
Box
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2000W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
RF, High Frequency
Coating, Housing Type:
Epoxy Coated
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height - Seated (Max):
1.548" (39.31mm)