TE Connectivity Passive Product BDS2A2502R2K
Part No.:
BDS2A2502R2K
Package:
Box
Datasheet:
BDS2A2502R2K.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2.2 OHM 10% 250W
Shipping
BDS2A2502R2K Specifications
Package/Case:
Box
Packaging:
Bulk
Resistance:
2.2 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
250W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
2.638" L x 2.372" W (67.00mm x 60.25mm)
Height - Seated (Max):
1.417" (36.00mm)