TE Connectivity Passive Product BDS2A25010RK
Part No.:
BDS2A25010RK
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Box
Datasheet:
BDS2A25010RK.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 250W
Shipping
BDS2A25010RK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
BDS, CGS
Package/Case:
Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
250W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
RF, High Frequency
Coating, Housing Type:
Epoxy Coated
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.638" L x 2.372" W (67.00mm x 60.25mm)
Height - Seated (Max):
1.417" (36.00mm)