TE Connectivity Passive Product BDS2A10022RK
Part No.:
BDS2A10022RK
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
SOT-227-2
Datasheet:
BDS2A10022RK.pdf
Description:
RES CHAS MNT 22 OHM 10% 100W
Shipping
BDS2A10022RK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
BDS, CGS
Package/Case:
SOT-227-2
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
22 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
100W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
RF, High Frequency
Coating, Housing Type:
Epoxy Coated
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.488" L x 1.000" W (37.80mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)