Littelfuse Inc. BD280-1927-30/16-W
Part No.:
BD280-1927-30/16-W
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Blade Type
Datasheet:
BD280-1927-30/16-W.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 14V 21A BLADE
Shipping
BD280-1927-30/16-W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Blade Type
Series:
PolySwitch®, BD280
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
14V
Current - Hold (Ih) (Max):
21 A
Current - Trip (It):
38 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
13 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2.1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
4.3 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Holder
Size / Dimension:
1.083" L x 0.756" W (27.50mm x 19.20mm)
Height - Seated (Max):
0.262" (6.65mm)