GCT BD050-10-A-0-0500-L-D
Part No.:
BD050-10-A-0-0500-L-D
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
BD050-10-A-0-0500-L-D.pdf
Description:
10W,1.27MM SOCKET,DIL, SMT,L/PRO
Shipping
BD050-10-A-0-0500-L-D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
GCT
Series:
BD050
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
10
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.085" (2.15mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact