Bel Power Solutions BCN25-1000-350-8
Part No.:
BCN25-1000-350-8
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
BCN25-1000-350-8.pdf
Description:
BATT CHARGER ENC 350V 60A
Shipping
BCN25-1000-350-8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
BCN25-1000
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Battery Chemistry:
Battery Cell Size:
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
350V
Charge Current - Max:
60A
Charge Time:
Voltage - Input:
800 ~ 1100VAC
Power - Max:
25kW
Size / Dimension:
20.63" L x 15.69" W x 4.37" H (524.00mm x 398.50mm x 111.00mm)