Pflitsch BCIV-S-36-BG
Part No.:
BCIV-S-36-BG
Manufacturer:
Pflitsch
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
BCIV-S-36-BG.pdf
Description:
T-CONNECTOR FOR CORRUGATED PIPES
Shipping
BCIV-S-36-BG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pflitsch
Series:
Brace®CONDUIT
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Wire Loom, Protective Hose
Type Attributes:
Convoluted, Corrugated
Diameter - Inside:
1.417" (36.00mm)
Diameter - Outside:
1.665" (42.30mm)
Material:
Polyamide (PA12), Nylon 12
Color:
Black
Length:
82.02' (25.00m)
Wall Thickness:
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C