Pflitsch BCA-S-29-BG
Part No.:
BCA-S-29-BG
Manufacturer:
Pflitsch
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
BCA-S-29-BG.pdf
Description:
T-CONNECTOR FOR CORRUGATED PIPES
Shipping
BCA-S-29-BG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pflitsch
Series:
Brace®CONDUIT
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Wire Loom, Protective Hose
Type Attributes:
Convoluted, Corrugated
Diameter - Inside:
1.142" (29.00mm)
Diameter - Outside:
1.358" (34.49mm)
Material:
Polyamide (PA6), Nylon 6
Color:
Black
Length:
82.02' (25.00m)
Wall Thickness:
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C