Bivar Inc. BC5500-B-DS-48
Part No.:
BC5500-B-DS-48
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
BC5500-B-DS-48.pdf
Description:
LED ENGINE C5500 BLUE 48" STRIP
Shipping
BC5500-B-DS-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
Coastline C5500
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Illumination Color:
Blue
Luminous Flux:
500lm
Length:
48.00" (1219.2mm)
Profile (W x H):
0.83" x 0.47" (21.0mm x 12.0mm)
Power - Rated:
20.0W
Voltage - Supply:
24VDC
Features:
Cascadable
Housing Material:
Aluminum (Al)
Rated Life:
50,000 Hours
Termination Style:
Cable with Connector
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C