Peerless by Tymphany BC25SC08-04
Part No.:
BC25SC08-04
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
BC25SC08-04.pdf
Description:
SPEAKR 3.27OHM 100W TOP 94.9DB
Shipping
BC25SC08-04 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Series:
BC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Tweeter
Frequency Range:
2.5 kHz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
1663.19Hz
Impedance:
3.27 Ohms
Efficiency - dBA:
94.90
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Half Space Sensitivity
Power - Rated:
100 W
Power - Max:
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Cloth
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Size / Dimension:
2.756" Dia (70.00mm)