GCT BC085-16-A-0390-L-C
Part No.:
BC085-16-A-0390-L-C
Datasheet:
BC085-16-A-0390-L-C.pdf
Description:
16W, 1.0MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Shipping
BC085-16-A-0390-L-C Specifications
Series:
BC085
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions:
16
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.039" (1.00mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Insulation Height:
0.089" (2.26mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
1A per Contact