GCT BC075-10-A-L-A
Part No.:
BC075-10-A-L-A
Datasheet:
BC075-10-A-L-A.pdf
Description:
10POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, S
Shipping
BC075-10-A-L-A Specifications
Series:
BC075
Connector Type:
Receptacle
Number of Positions:
10
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps):
1A per Contact