GCT BC065-10-A-L-D
Part No.:
BC065-10-A-L-D
Manufacturer:
GCT
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
BC065-10-A-L-D.pdf
Description:
10POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, T
Shipping
BC065-10-A-L-D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
GCT
Series:
BC065
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
10
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.083" (2.10mm)
Contact Length - Post:
0.071" (1.80mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact