Pulse Electronics BBUP00160808221Y00
Part No.:
BBUP00160808221Y00
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
BBUP00160808221Y00.pdf
Description:
FERRITE BEAD 220 OHM 0603 1LN
Shipping
BBUP00160808221Y00 Specifications
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Impedance @ Frequency:
220 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
2.5A
DC Resistance (DCR) (Max):
40mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Height (Max):
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)