Pulse Electronics BBUP00100505121Y00
Part No.:
BBUP00100505121Y00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
BBUP00100505121Y00.pdf
Description:
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Shipping
BBUP00100505121Y00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BBUP
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
2A
DC Resistance (DCR) (Max):
55mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.024" (0.60mm)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)