Techflex BBN0.50OR50
Part No.:
BBN0.50OR50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
BBN0.50OR50.pdf
Description:
BATTLE BRAID 1/2" ORANGE, 50FT S
Shipping
BBN0.50OR50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Battle Braid™
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside:
0.563" (14.29mm)
Material:
Polyester
Color:
Orange
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.085" (2.16mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C