Pulse Electronics BBGK00201209121Y00
Part No.:
BBGK00201209121Y00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
BBGK00201209121Y00.pdf
Description:
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Shipping
BBGK00201209121Y00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BBGK
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
800mA
DC Resistance (DCR) (Max):
150mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)