Advantech Corporation BB-DR-UPS40
Part No.:
BB-DR-UPS40
Manufacturer:
Advantech Corporation
Category:
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
Package:
Datasheet:
BB-DR-UPS40.pdf
Description:
PS, UPS CHARGER, METAL, 40A, 24V
Shipping
BB-DR-UPS40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Advantech Corporation
Series:
DR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Standby (No Regulation)
Voltage - Input:
Applications:
General Purpose, Industrial Control
Form:
Din Rail
Power - Rated:
AC Outlets:
Backup Time - Max Load:
Media Lines Protected:
Voltage - Output:
24V
Input Connector:
Output Connector:
Cord Length:
Approval Agency:
Size / Dimension:
3.937" L x 2.185" W (100.00mm x 55.50mm)
Height:
4.929" (125.20mm)