Advantech Corp BB-CLG-60-24
Part No.:
BB-CLG-60-24
Manufacturer:
Advantech Corp
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
BB-CLG-60-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Shipping
BB-CLG-60-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Advantech Corp
Series:
CLG-60 (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 295 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.76" L x 2.42" W x 1.53" H (171.8mm x 61.5mm x 38.8mm)