Ohmite BB232025R0KE
Part No.:
BB232025R0KE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
BB232025R0KE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 700W
Shipping
BB232025R0KE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
BA
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
25 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
700W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 385°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
12.599" L x 3.429" W (320.00mm x 87.10mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)