Infineon Technologies BAV70SH6727XTSA1
Part No.:
BAV70SH6727XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BAV70SH6727XTSA1.pdf
Description:
DIODE ARR GP 80V 200MA SOT36361
Shipping
BAV70SH6727XTSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
2 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 150 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 nA @ 70 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)