Diodes Incorporated BAS7004TA
Part No.:
BAS7004TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAS7004TA.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 70V 15MA SOT233
Shipping
BAS7004TA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
410 mV @ 1 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C