SL POWER / Advanced Energy BA500120500003BK
Part No.:
BA500120500003BK
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
BA500120500003BK.pdf
Description:
BATT CHARGER WALL MT 12V 500MA
Shipping
BA500120500003BK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
BA500
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Wall Mount
Battery Chemistry:
Lead Acid
Battery Cell Size:
12V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
12V
Charge Current - Max:
500mA
Charge Time:
Voltage - Input:
100 ~ 250VAC
Power - Max:
7.35W
Size / Dimension:
3.74" L x 2.09" W x 1.26" H (95.00mm x 53.00mm x 32.00mm)
Mounting Type:
Wall Mount
Termination Style:
2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female