EPCOS - TDK Electronics B85121A2504A201
Part No.:
B85121A2504A201
Package:
Axial - Threaded Terminals
Datasheet:
B85121A2504A201.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 0.5UF 20% 600V
Shipping
B85121A2504A201 Specifications
Package/Case:
Axial - Threaded Terminals
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
600V
Current:
200 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Insertion Loss:
80dB @ 100MHz
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.165" Dia x 1.181" L (55.00mm x 30.00mm)