EPCOS - TDK Electronics B85121A105B250
Part No.:
B85121A105B250
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial, Bushing
Datasheet:
B85121A105B250.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 160V
Shipping
B85121A105B250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B85121
Package/Case:
Axial, Bushing
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160V
Current:
25 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Insertion Loss:
85dB @ 100MHz
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Bolt Mount
Size / Dimension:
0.787" Dia x 2.362" L (20.00mm x 60.00mm)