EPCOS - TDK Electronics B82805A0363A250
Part No.:
B82805A0363A250
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Switching Converter, SMPS Transformers
Package:
Datasheet:
B82805A0363A250.pdf
Description:
XFMR FWD P-P DC/DC CONV 36UH SMD
Shipping
B82805A0363A250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B82805
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
For DC/DC Converters
Applications:
Forward, Push-Pull Converters
Intended Chipset:
Chipset Manufacturer:
Voltage - Primary:
Voltage - Auxiliary:
Voltage - Isolation:
500VAC
Inductance @ Frequency:
36µH @ 50kHz
Frequency:
250kHz
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.315" L x 0.236" W (8.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.224" (5.70mm)
Footprint:
0.315" L x 0.378" W (8.00mm x 9.60mm)