Delta Electronics B70SP12440A
Part No.:
B70SP12440A
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
B70SP12440A.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12.4V 496W
Shipping
B70SP12440A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
B70SP12440 (500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
32V
Voltage - Input (Max):
96V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12.4V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
40A
Power (Watts):
496W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.80" L x 4.45" W x 1.77" H (198.0mm x 113.0mm x 45.0mm)