EPCOS - TDK Electronics B59990C0120A050
Part No.:
B59990C0120A050
Datasheet:
B59990C0120A050.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 80V 50MA RADIAL
Shipping
B59990C0120A050 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
80V
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Trip (It):
100 mA
Current - Max:
700 mA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
55 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.138" T (4.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)