EPCOS - TDK Electronics B59970C0080A070
Part No.:
B59970C0080A070
Datasheet:
B59970C0080A070.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 80V 90MA RADIAL
Shipping
B59970C0080A070 Specifications
Series:
B59970
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Max:
80V
Current - Hold (Ih) (Max):
90 mA
Current - Trip (It):
190 mA
Current - Max:
3 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
9.4 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.354" Dia x 0.138" T (9.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)