EPCOS - TDK Electronics B59940C80A70
Part No.:
B59940C80A70
Datasheet:
B59940C80A70.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 80V 245MA RADIAL
Shipping
B59940C80A70 Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
80V
Current - Hold (Ih) (Max):
245 mA
Current - Trip (It):
500 mA
Current - Max:
8 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
2.3 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.866" Dia x 0.138" T (22.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
1.004" (25.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)