EPCOS - TDK Electronics B59907A0120A062
Part No.:
B59907A0120A062
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
B59907A0120A062.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 400V 12MA 1210
Shipping
B59907A0120A062 Specifications
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Series:
B59907
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
400V
Current - Hold (Ih) (Max):
12 mA
Current - Trip (It):
22 mA
Current - Max:
150 mA
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
640 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.5 kOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)