EPCOS - TDK Electronics B59890C0160A070
Part No.:
B59890C0160A070
Datasheet:
B59890C0160A070.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 160V 35MA RADIAL
Shipping
B59890C0160A070 Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Max:
160V
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Current - Trip (It):
70 mA
Current - Max:
200 mA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
150 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.197" T (4.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)