EPCOS - TDK Electronics B59880C0080A070
Part No.:
B59880C0080A070
Datasheet:
B59880C0080A070.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 30MA RADIAL
Shipping
B59880C0080A070 Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Trip (It):
70 mA
Current - Max:
400 mA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
70 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.197" T (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)