EPCOS - TDK Electronics B59870C160A51
Part No.:
B59870C160A51
Datasheet:
B59870C160A51.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 160V 125MA RADIAL
Shipping
B59870C160A51 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
160V
Current - Hold (Ih) (Max):
125 mA
Current - Trip (It):
250 mA
Current - Max:
1 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
25 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.354" Dia x 0.197" T (9.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)