EPCOS - TDK Electronics B59850C0160A070
Part No.:
B59850C0160A070
Datasheet:
B59850C0160A070.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 160V 250MA RADIAL
Shipping
B59850C0160A070 Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Max:
160V
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Current - Trip (It):
500 mA
Current - Max:
2.2 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
10 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.532" Dia x 0.197" T (13.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.669" (17.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)