EPCOS - TDK Electronics B59771B0120A070
Part No.:
B59771B0120A070
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
B59771B0120A070.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 420V RADIAL DISC
Shipping
B59771B0120A070 Specifications
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
B59771
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
420V
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Trip (It):
97 mA
Current - Max:
1.4 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
120 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.335" Dia x 0.276" T (8.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)