Sensata-Crydom B53TP50CH-10
Part No.:
B53TP50CH-10
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
B53TP50CH-10.pdf
Description:
SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V
Shipping
B53TP50CH-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
53TP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
3PST-NO (3 Form A)
Output Type:
AC
Voltage - Input:
90 ~ 140VAC
Voltage - Load:
48 V ~ 530 V
Load Current:
50 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C