EPCOS - TDK Electronics B43896A9226M008
Part No.:
B43896A9226M008
Datasheet:
B43896A9226M008.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Shipping
B43896A9226M008 Specifications
Series:
B43896
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12.1Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
256 mA @ 100 kHz
Impedance:
2.53 Ohms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)