EPCOS - TDK Electronics B43867A4475M004
Part No.:
B43867A4475M004
Datasheet:
B43867A4475M004.pdf
Description:
CAP ALUM 350V POLAR
Shipping
B43867A4475M004 Specifications
Series:
B43867
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 140°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 140°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
112 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)