EPCOS - TDK Electronics B43866A4395M008
Part No.:
B43866A4395M008
Datasheet:
B43866A4395M008.pdf
Description:
CAP ALUM 350V POLAR
Shipping
B43866A4395M008 Specifications
Series:
B43866
Capacitance:
3.9 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
106.3Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
105 mA @ 100 kHz
Impedance:
22.32 Ohms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)