EPCOS - TDK Electronics B43866A4106M008
Part No.:
B43866A4106M008
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
B43866A4106M008.pdf
Description:
CAP ALUM 350V POLAR
Shipping
B43866A4106M008 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43866
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
88.2Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
283 mA @ 100 kHz
Impedance:
18.52 Ohms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)