EPCOS - TDK Electronics B43821F4475M008
Part No.:
B43821F4475M008
Datasheet:
B43821F4475M008.pdf
Description:
CAP ALUM 350V POLAR
Shipping
B43821F4475M008 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
45Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
55 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)