EPCOS - TDK Electronics B43821F1106M006
Part No.:
B43821F1106M006
Datasheet:
B43821F1106M006.pdf
Description:
CAP ALUM 160V POLAR
Shipping
B43821F1106M006 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
7.4 Ohms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)