EPCOS - TDK Electronics B43707A9228M600
Part No.:
B43707A9228M600
Datasheet:
B43707A9228M600.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Shipping
B43707A9228M600 Specifications
Series:
B43707
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
7.65 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
85 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.031" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
3.217" (81.70mm)