EPCOS - TDK Electronics B43652B5277M050
Part No.:
B43652B5277M050
Datasheet:
B43652B5277M050.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43652B5277M050 Specifications
Series:
B43652
Product Status:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
390mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Onboard Charger
Ripple Current @ Low Frequency:
1.54 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
590 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)