EPCOS - TDK Electronics B43647B5477M057
Part No.:
B43647B5477M057
Datasheet:
B43647B5477M057.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43647B5477M057 Specifications
Series:
B43647
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
240mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
360 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)